A horizontal pipe line carries water in a stream line flow. At a point along the pipe where cross sectional area is 10 cm2 , the water velocity is 1 m/s and the pressure is 2000 pa . The pressure of water at another point where the cross sectional area is 5 cm2 is (in Pa)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000
b
500
c
3500
d
1025
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A1v1=A2v2⇒10×1=5 υ2⇒υ2=2 m/s P1−P2=ρ2(v22−v12)⇒2000−P2=500×3⇒p2=500pa