A horizontal pipe line carries water in a streamline flow. At a point along the pipe, where the cross section area is 10cm2, the water velocity is 1 m/s and the pressure is 2000 Pa. The pressure of water at another point where the cross sectional area is 5cm2 is [ρω=103 kg/m3]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500 Pa
b
1000 Pa
c
1250Pa
d
1750Pa
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A1V1=A2V2 V2=(A1A2)V1=(105)(1)=2m/s P2+12ρV22=P1+12ρV12 P2=P1+12ρ[V12−V22] =2000+12(103)[1−4] = 500 Pa
A horizontal pipe line carries water in a streamline flow. At a point along the pipe, where the cross section area is 10cm2, the water velocity is 1 m/s and the pressure is 2000 Pa. The pressure of water at another point where the cross sectional area is 5cm2 is [ρω=103 kg/m3]