A horizontal pipe line carries water in streamline flow. At a point where the cross-sectional area is 10 cm2 the water velocity is l ms-l and pressure is 2000 pa. The pressure of water at another point where the cross-sectional area is 5 cm2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200 Pa
b
400 Pa
c
500 Pa
d
800 Pa
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since cross-sectional area is halved, therefore, velocity is doubled.Now, P1 = 2000 Pa, v1 = 1 ms-1P2 = ?, v2 = 2 ms-1Again P2 + 12×1000×2 = 2000 + 12×1000×1×1or P2 = 2000 + 500(1-4) = 500 Pa