In a horizontal pipe line pressure fall by 20 pa between two points separated by a distance of 1 km. The change in kinetic energy per kg oil when the oil flows from one point to the other is ( density of oil=1200 kg/m3 ) ………per kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
140 J
b
180 J
c
160 J
d
120 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
p1−p2ρ=12(v22−v12)⇒ K.E per unit mass =p1−p2ρ=201200=160