In a horizontal pipe line pressure falls by 10 Pa between two points separated by a distance of 1 km . The change in kinetic energy per kg of oil when the oil flows from one point to the other is ( Density of oil =900 Kg/m3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
140 J
b
190 J
c
340 J
d
950 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
p1−p2p=12(v22−v12) ∴ KE per unit mass =p1−p2p =10900=190