In a horizontal pipe line of uniform area of cross section, the pressure fall by 16 N/m2 between two points separated by distance of 1km . The change in K.E per kg of the oil flowing at these points is (density of oil is 800 kg/m3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10−2J/kg
b
10−2J/kg
c
4×10−2J/kg
d
3×10−2J/kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy per unit mass =p1−p2ρ=16800=2100=2×10−2J/kg