In a horizontal pipeline of uniform cross section the pressure falls by 8 N/m between two points separated by 1 km. If oil of density 800 kg/m flows through the pipe, find the change in KE per kg of oil at these points
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−2J/kg
b
10−3J/kg
c
10−4J/kg
d
10−1J/kg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of the liquid just after coming out of section is v3=2ghA2v2=A4v3⇒v2=12v3=hg2From Bernoulli's theorem P0+12ρv32=P2=12ρv22⇒P2=P0+12ρ(v32−v22)=P0+12ρ2gh−gh2⇒P2=P0+3ρgh4