The horizontal range of a projectile fired at an angle of 150 is 50 m. If it is fired with the same speed atan angle of 45°, its range will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 m
b
71 m
c
100m
d
141 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, θ = 15o and R = 50mRange, R=u2sin2θgPutting all the given values in the formula, we getR=50 m=u2sin2×15°9⇒50×g=u2sin30°=u2×12⇒50×g×2=u2⇒ u2=50×9.8×2=980⇒ u=980 m/s =145 m/s For θ=45°,R=u2sin2×45°g=u2g ∵sin90°=1⇒ R'=(145)29=14×14×59.8=100 m