On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (μ = 0.6) and truck is moving with acceleration 5 m/s2 , then the fictional force on block will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 N
b
6N
c
5.88N
d
8 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
FBD of block w.r.t. truck fmax=μmg=0.6(10)=6Nma=1(5)=5N
On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (μ = 0.6) and truck is moving with acceleration 5 m/s2 , then the fictional force on block will be :