A horse drinks water from a cubical container of side 1 m. The level of the stomach of horse is at 2m from the ground. Assume that all the water drunk by the horse is at a level of 2m from the ground. Then minimum work done by the horse in drinking the entire water is container is (Take ρwater=1000kg/m3 and g=10m/s2 ) -
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 kJ
b
15 kJ
c
20 kJ
d
Zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The mass of water is m=1×103kg Height of centre of mass of water is 12mHeight of horse from water surface is 1mTotal height h=1+12=1.5m∴ The increase in potential energy of water is =mgh=(1×103)(10)(1.5)=15kJ