A hose lying on the ground shoots a stream of water upward at an angle of 60o to the horizontal with the velocity of 16 m s-1. The height at which the water strikes the wall 8 m away is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.9 m
b
10.9 m
c
12.9 m
d
6.9 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ux=16cos60∘=8ms−1Time taken to reach the wall =8/8=1 s Now uy=16sin60∘=83ms−1h=83×1−12×10×1=13.86−5=8.9m