A hot air balloon is carrying some passengers, and a few sandbags of mass 1 kg each so that its total mass is 480 kg. Its effective volume giving the balloon its buoyancy is V. The balloon is floating at an equilibrium height of 100 m. When N number of sandbags are thrown out, the balloon rises to a new equilibrium height close to 150 m with its volume 𝑉 remaining unchanged. If the variation of the density of air with height h from the ground is ρ(h)=ρ0e−hh0, where ρ0=1.25kgm−3 and h0=6000 m, the value of N is _________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
480×g=Vρ1g(480−N)g=Vρ2g∴480−N480=ρ2ρ1⇒1−N480=e−h2/h0e−h1/h0=eh1−h2h0=e-506000⇒1−N480=1−506000∵If x>0 then ex=1+x+x22!+--- and If x<0 then ex=1-x+x22!+--- ⇒N=50×4806000=4