In 10 hours 75% mass of a radio active sample is converted into a stable element. Then mean life of the radio active element is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.225 hr
b
7.215 hr
c
5.325 hr
d
9.125 hr
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If m0 be the original mass of radio active element and T be its half life, then after 10 hours mass of remaining radio active element will be m0/4∴ m04=m0210T⇒122=1210/T⇒10T=2⇒T=5 hrsIf half life is T, then T1=Tln2 =50.693hr=7.215 hr