A 60 HP electric motor lifts an elevator having a maximum total load capacity of 2000 kg. If the frictional force on the elevator is 4000N, the speed of the elevator at full load is close to: 1HP=746W,g=10ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.9m/s
b
1.7m/s
c
2.0m/s
d
1.5m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Both mg and friction are acting downwards. If elevator is moving up with uniform velocity, then FfrV +FmgV= P ⇒4000×V+(2000×10)×V=(60×746) ⇒V = 60×7464000+20000 ⇒ V=1.865m/s≈1.9m/s
A 60 HP electric motor lifts an elevator having a maximum total load capacity of 2000 kg. If the frictional force on the elevator is 4000N, the speed of the elevator at full load is close to: 1HP=746W,g=10ms−2