A 12 HP motor has to be operated 8 hours/day. How much will it cost at the rate of 50 paisa/kWh in 10 days (in Rs)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 348.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If a motor of 12 HP works for 10 days at the rate of 8 hr/day then energy consumption = power × time =12×746Jsec×(80×60×60) sec=12×746×80×60×60 J = 2.5 × 109 JRate of energy = 50paisakWhi.e. 3.6×106J energy cost 0.5 RsSo 2.5 × 109 J energy cost = 2.5×1092×3.6×106=348 Rs