A 10 HP motor pumps out water from a well of depth 20m and fills a water tank of volume 22380 litre at a height of 10m from the ground. The running time of the motor to fill the empty water tank is (g=10ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 minutes
b
10 minutes
c
15 minutes
d
20 minutes
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of water to raise = 22380 l = 22380×10–3m3P=mght=Vρght⇒t=VρghPt=22380×10−3×103×10×3010×746=15min