A human heart pumps 60 cc of blood through the arteries at each beat against an average pressure 10 cm of mercury. If the pulse beats 72 times in a minute, the pumping power of heart will be nearly(Density of mercury = 13.6 gm/cc, g = 10cm/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 W
b
2.2 W
c
0.4 W
d
9.6 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power = Worktime = Pressure⋅Volumet = hdg⋅Vt given height h=10cm=0.1m; density of mercury d=13.6x103kg/m3;acceleration due to gravity g=10m/s2;volume v=60x10-6m3 time for 1 heart beat=6072 Power=0.1×13.6×103×10×60×10−66072 Power=0.9792 ≃ 1 Watt
A human heart pumps 60 cc of blood through the arteries at each beat against an average pressure 10 cm of mercury. If the pulse beats 72 times in a minute, the pumping power of heart will be nearly(Density of mercury = 13.6 gm/cc, g = 10cm/s2)