A hydrogen atom in its ground state is irradiated by light of wavelength 970A°. Taking hc/e=1.237×10−6eV m and the ground state energy of hydrogen atom as −13.6eV, the number of lines present in the emission spectrum is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of radiation incident =hcλ =12370970 =12.75eVEnergy of Ground state e− after absorbing 12.75 eV photon is 13.6-12.75=0.85 eVThis belongs to 4th stateNumber of lines in the emissionSpectrum is nn-12=6
A hydrogen atom in its ground state is irradiated by light of wavelength 970A°. Taking hc/e=1.237×10−6eV m and the ground state energy of hydrogen atom as −13.6eV, the number of lines present in the emission spectrum is