A hydrogen atom moves with a velocity u and makes a head on inelastic collision with another stationary hydrogen atom. Both are in the ground state before collision. What is the minimum value of u (in x104 m/s ), if one of them is to be given a minimum excitation energy? The ionization energy is 13.6 eV. Mass of the hydrogen atom is 1.0078 x 1.66 x 10-27 kg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0006.24.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of momentum mu=2mv⇒ v=u/2..........(i) The energy of excitation ΔE is given by ΔE=12mu2−2×12m(u/2)2⇒ ΔE=14mu2.......(ii)The minimum excitation energy for a H-atom is for transition n1 = 1 to n2 = 2 which corresponds to an energy of 10.2 eVFrom Eq. (2)14×1.0078×1.66×10−27u2=10.2×1.6×10−19⇒u=6.24×104m/s
A hydrogen atom moves with a velocity u and makes a head on inelastic collision with another stationary hydrogen atom. Both are in the ground state before collision. What is the minimum value of u (in x104 m/s ), if one of them is to be given a minimum excitation energy? The ionization energy is 13.6 eV. Mass of the hydrogen atom is 1.0078 x 1.66 x 10-27 kg.