A hydrogen-like atom of atomic number Z is in an excited state of energy quantum number quantum number 2n. It can emit a maximum energy photon of 204 eV. If it makes a transition to ground state , a photon of energy 40.9 eV is emitted. The value of n will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ground state energy (in eV) be E1 Then from the given conditionMaximum energy of photon = 13.6 z2 (1 -1∞ ) =13.6 z2 ev Therefore 13.6 z2 =204……………(1) Again 13.6 z2 (1 - 14n2 ) =40.9 …………(2) Solving , n=2