A hydrogen-like atom has one electron revolving around a stationary nucleus. The energy required to excite the electron from the second orbit to the third orbit is 47.2 eV. The atomic number of the atom is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=13.6Z2n2According to question, 13.6Z24−13.6Z29=47.2⇒13.6Z2(536)=47.2⇒Z2=25⇒Z=5
A hydrogen-like atom has one electron revolving around a stationary nucleus. The energy required to excite the electron from the second orbit to the third orbit is 47.2 eV. The atomic number of the atom is