A 750 Hz, 20 V (rms) source is connected to a resistance of 100 Ω, an inductance of 0.1803 H and a capacitance of 10 μF all in series. The time in which the resistance (heat capacity 2 J/ºC) will get heated by 10ºC. (assume no loss of heat to the surroundings) is close to :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
418 s
b
348 s
c
365 s
d
245 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ω=2πf⇒ω=2π×750=1500πImpedance =Z=R2+Lω-1Cω2 ⇒Z=1002+0.18031500π-110×10-61500π2=834Ω Power consumed by resistance=P=Vrmsirmscosθ=Vrms.VrmsZ.RZ=20×20×100834×834=0.058WHeat dissipated=Pt=Sθ⇒t=SθP=2×100.058=348s