An ice block of mass 8 kg is dragged along a rough horizontal surface (=0.4) uniformly through 42 m. If all the heat produced is completely absorbed by block then mass of ice that melts is ( L= 80 cal/gm, g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 gm
b
4 kg
c
4gm
d
400 gm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done against frictional force = heat produced for meltingμMgs=JmL m is the mass of ice melt and L is the latent heat of fusion of ice 0.4×8×10×42=4200×m×80 m=4×10-3 kg=4 gm