An ice box used for keeping eatables cool has a total wall area of 1 m2 and a wall thickness of 5.0 cm. The thermal conductivity of the ice box is K=0.01J/m∘C. It is filled with large amount of ice at 0oC along with eatables on a day when the temperature is 30oC. The latent heat of fusion of ice is 334×103J/kg. The amount of ice melted in one day is (1 day = 86,400 s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
776 g
b
7760 g
c
11520 g
d
1552 g
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Quantity of heat transferred through wall will be utilized in melting of ice.Q=KAΔθtΔx=mL∴ Amount of ice melted m=KAΔθtΔxL∴ m=0.01×1×(30−0)×864005×10−2×334×103=1.552kg or 1552gm