Ice starts freezing in a lake with water at 0°C when the atmospheric temperature is −10∘C. If the time taken for 1 cm of ice to be formed is 12 minutes, the time taken for the thickness of the ice to change from 1 cm to 2 cm will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 minute
b
less than 12 minutes
c
more than 12 minutes but less than 24 minute
d
more than 24 minutes
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by ice to grow a thickness y,t=ρL2Kθy2Hence, time intervals to change thickness from 0 to y, from y to 2y and soon will be in the ratioΔt1:Δt2:::12−02:22-12 or Δt1:Δt2::1:3According to question,Δt1=12 minutes Hence,Δt2=3Δt1=3×12min=36min