An ideal Carnot engine whose efficiency is 40% receives heat at 500K if the efficiency is to be 50%, the intake temperature for the same exhaust temperature is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
600 K
b
900 K
c
700 K
d
800 K
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T1=500K,Asn=1−T2T1 or T2T1=1−n ∴T2500=1−40100=35 or T2=300K now T2T1=1−n=1−50100=12 ∴T1=2T2=2×300=600K
An ideal Carnot engine whose efficiency is 40% receives heat at 500K if the efficiency is to be 50%, the intake temperature for the same exhaust temperature is.