An ideal Carnot’s engine with an efficiency of 30% operates between a source and a sink. If the temperature of the source is 500 K, that of the sink is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
270C
b
570C
c
770C
d
1070C
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Efficiency of Carnot’s engine,η= 30% = 0.3 Temperature of source,T1= 500 K Temperature of sink, T2=? We know that, efficiency of Carnot engine, η=1−T2T10.3=1−T2500T2500=1−0.3⇒T2=0.7×500=350 K = (350−273)0C=770C