An ideal choke takes a current of 8A when connected to an ac supply of 100V and 50Hz. A pure resistor under the same conditions takes a current of 10A. if the two are connected to an ac supply of 150V and 40Hz, then the current in a series combination of the above resistor and inductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10A
b
8A
c
18A
d
(15/2)A
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For an ideal choke, Iv=EvωL Or 8=100100π×L ∴L=18πH For a pure resistorlv=EvR or 10=100R ∴R=10Ω When connected in series:Iv=EvR2+(ωL)2 =150(10)2+(2π×40×18π)2 =150(10)2+(10)2=152A