An ideal choke takes a current of 10 A when connected to an AC supply of 125 volt and 50 Hz. A pure resistor under the same conditions takes a current of 12.5 A. If the two are connected to an AC supply of 100 volt and 40 Hz, then the current in series combination of above resistor and inductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 A
b
12.5 A
c
20 A
d
25 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R=12512.5=10 ΩXL=ωL=2πvL=VI=12510=12.5∴ 2πv1L=12.5or 2πL=12.550=0.25∴ XL=2πL×v2=0.25×40=10 ΩImpedance of the circuitZ=R2+XL2=102 Ω∴ Current =1002102=10 A