An ideal gas has a specific heat at constant pressure CP = (5/2)R. The gas is kept in a closed vessel of volume 8.3 x 10-3 m3 at a temperature of 300 K and a pressure of 1.6 x 106 N/m2. An amount of 2.49 x 104 J of heat energy is supplied to the gas. Calculate the final pressure
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×106 N/m2
b
3.2×106 N/m2
c
3.6×106 N/m2
d
none of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
difference of specific heats is CP-CV=R CV=CP−R CV=(5/2)R_−R CV=(3/2)R given pressure P=1.6 x 106 pascal; volume V=8.3 x 10-3m3;temperature T=300K;universal gas constant=8.3J/mol-Knumbe of moles =μ=PVRT=1.6 x 106× 8.3 x 10-38.3×300μ=163amount of heat given is,ΔU=(ΔQ)V=μCVdT∵Work done,∆W =0 for closed rigid container as volume is constant 2.49 x 104=163×32×8.3dT ⇒dT=T2-T1=375T2=T1+375⇒T2=300+375=675we know P α TP1P2=T1T21.6 x 106P2=300675⇒P2=3.6×106N/m2