An ideal gas is taken through a cyclic thermodynamic process through four steps. The amounts of heat involved in these steps are Q1=5960 J,Q2=−5585J,Q3=−2980J and Q4=3645J respectively. The corresponding works involved are W1=2200J,W2=−825J,W3=−1100J, and W4 respectively what is the efficiency of the cycle approximately?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11%
b
22%
c
33%
d
44%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For cyclic processΔQ=ΔWQ1+Q2+Q3+Q4=W1+W2+W3+W4W4=765η=work doneHeat abserbed=W1+W2+W3+W4Q1+Q4η=10409605=0.107≈11%