An ideal massless spring S can be compressed 1 m by a force of 100N in equilibrium .The same spring is placed at the bottom of a frictionless inclined plane at 30o to the horizontal. A 10kg block M is releases from rest at the top of the incline and is brought to rest momentarily after compressing the spring by 2m. If g = 10 ms-2, what is the speed of mass just before it touches the spring?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20ms−1
b
30ms−1
c
10ms−1
d
40ms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
restoring force of a spring is F=-kx∴spring constant is k=Fx=1001=100N/maccording to principle of conservation of energy, when mass=10kg slide down inclineEinitial=EfinalKEMass+PEMass=energy stored in a spring∴12×10×v2+10102sin300=12×100×22solving we get velocity of mass is V = 20m/s
An ideal massless spring S can be compressed 1 m by a force of 100N in equilibrium .The same spring is placed at the bottom of a frictionless inclined plane at 30o to the horizontal. A 10kg block M is releases from rest at the top of the incline and is brought to rest momentarily after compressing the spring by 2m. If g = 10 ms-2, what is the speed of mass just before it touches the spring?