In an ideal metre-bridge, the balancing length from the left end when standard resistance of 1Ω is in right gap is found to be 20 cm. The value of unknown resistance (in Ω) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let unknown resistance be X . Then condition of Wheatstone's bridge gives XR=20r80r, where r is resistance of wire per cm . ∴ X=2080×R=14×1=0.25Ω
In an ideal metre-bridge, the balancing length from the left end when standard resistance of 1Ω is in right gap is found to be 20 cm. The value of unknown resistance (in Ω) is