In an ideal transformer, the voltage and the current in the primary coil are 200 V and 2 A, respectively. If the voltage in the secondary coil is 2000 V then the value of current in the secondary coil will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 A
b
2 A
c
10 A
d
20 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given:Voltage in primary coil , Vp = 200 VCurrent in primary coil , ip = Z AVoltage in secondary coil, Vs = 2000 VThe relation for the current in the secondary coil isvsvp=ipis=2000200=2is=2×2002000=0.2A