512 identical drops of mercury are charged to a potential of 2V each. The drops are joined to form a single drop. The potential of this drop is______ V.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 128.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conserving volume, Vbig =512Vsmall ⇒43πR3=8343πr3⇒R=8rNow, for potential,Vsmall =Kqr andVbig =Kq'Rhere conserving charge gives ,q'=512q⇒Vbig =K×512q8r=5128Kqr=64Vsmall =64×2⇒Vbig =128 volt