8 identical drops of water, each of radius 1 mm coalesce to form a single drop. Then heat generated in the process is [surface tension of water is 0.072 N/m]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.152 π μJ
b
6.528 π μJ
c
2.4 π μJ
d
32 π μJ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
43πR3=8×43πr3⇒R=2rUf=Final surface energy = 4πR2.T=4π2r2T=16πr2TUi=Initial surface energy = 8×4πr2T=32πr2T∴ Heat generated = Lost energy =Ui−Uf=32πr2T−16πr2T=16π×10−32×0.072J=1.152πμJ