If angular displacement of a particle moving on a curved path be given as,θ=1.5t+2t2 where t is in sec, the angular velocity at t = 2 sec, will be- (in rad/sec.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5
b
2.5
c
9.5
d
8.5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
θ=1.5t+2t2,∴dθdt=1.5+4t, Now, at t = 2 sec , dθdt=1.5+4×2=1.5+8=9.5rad/sec