If the angular velocity of earth’s spin is increased such that the bodies at the equator start floating, the duration of the day would be approximately:[ Take g=10 ms−2, the radius of earth,R=6400×103m, Take π=3.14]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 minutes
b
84 minutes
c
does not change
d
1200 minutes
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Floating means weightlessness g1=g−Rω2cos2θ (θ=00 at equator) Given : g1=0 ⇒g=Rω2 ⇒ω=gR ⇒T=2πRg=23.14640000010=5024 s=84 min