If the area of a typical eardrum is about 5.00×10−5 m2. If the intensity corresponds to threshold of pain is 1.00 W/m2, how much energy (in mJ) is transferred to the eardrum exposed to this sound for 1.00 min?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The sound power incident on the eardrum is P = IA, where I is the intensity of the sound and A=5.00×10−5m2 is the area of the eardrum. At the threshold of pain, I=1.00W/m2.Thus, P=IA=5.00×10−5m21.00W/m2=5.00×10−5WEnergy transfer can be obtained from power by P=EΔt⇒E=PΔtThus,E=PΔt=5.00×10−5J/s(60.00s)=3.00×10−3J=3.00 mJ