If a body loses half of its velocity on penetrating 3 cm in a wooden block, then how much will it penetrate more before coming to rest?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 cm
b
2 cm
c
3 cm
d
4 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Assuming the resistance force or retardation to be constant.v22=v2-2as1 …(i) 0=v22-2as2 …(ii)Solving these two equations, we gets2=s13=33=1 cm (Given, s1 = 3 cm)