If a bullet of mass 5 gm moving with velocity 100 m/sec, penetrates the wooden block upto 6 cm. Then the average force imposed by the bullet on the block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8300 N
b
417 N
c
830 N
d
zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u = 100 m/s, v = 0, s = 0.06 mRetardation = a = u22s= (100)22×0.06 = 1 × 10612Force = ma = 5×1×10-3×10612 = 500012 = 417 N