If the coefficient of restitution between a ball and the floor is 0.5, what is the percentage loss of energy on each rebounding of a ball dropped from a height ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.5%
b
25%
c
50%
d
75%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know that e=v1−0v−0=v1v or 0⋅5=v1/v or v1=0⋅5V Percentage loss of K.E' is given bY 12mv2−12mv1212mv2×100=v2−(0⋅5v)2v2×100 =34×100=75%