If a coil of 40 turns and area 4.0 cm2 is suddenly removed from a magnetic field, it is observed that a charge of 0.2mC flows into the coil. If the resistance of the coil is 80 Ω, the magnetic flux density in Wb/m2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5
b
1.0
c
1.5
d
2.0
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=40,A=4cm2=4×10−4m2 q=2×10-4 C R=80Ωq=BANR⇒B=qRANB=2×10−4×804×10−4×40=1Wb/m2