If compressibility of a material is 4 X 10-5 per atm, pressure is 100 atm and volume is 100 cm3 , then find the value of ΔV. [JIPMER 2018]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4 cm3
b
0.8 cm3
c
0.6 cm3
d
0.2 cm3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, k=4×10−5 per atm p=100atm and V=100cm3=100×10−6m3∵ Compressibility =1∣ Bulk modulus of elasticity ∣k=1ΔpVΔV=ΔVΔpV∴ ΔV=k(ΔpV)=4×10−5100×100×10−6=0.4×10−6m3=0.4cm3