If a current of 5 A is passed through a straight wire of length 6 cm, then the magnetic induction at a point 5 cm from the either end of the wire is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.25 gauss
b
0.125 gauss
c
0.15 gauss
d
0.30 gauss
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let AB represents the current carrying conductor and P the point where magnetic induction B is required.Now, B=μ0I4π sin ϕ1 + sin ϕ2 Here, r=OPNow, AO=OB=62 cm = 3 cmAnd PB=PA=5 cmOP= PB2 − OB2= 52 −32 = 4 cmr=4 cm = 4 × 10−2 metresin ϕ1 =35 and sin ϕ2 = 35B=10−7 54 × 10−2 35 + 35= 64 × 10−5 = 0.15 × 10−4 tesla=0.15 gaussThe direction of magnetic induction is normal to the plane of ABP.