Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the earth has no rotational motion, the weight of a person on the equator is W.Determine the speed with which the earth would have to rotate about its axis so that the Person at the equator will weight is   23W . [Radius of earth =6400 km and g=10m / s2]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.1×103rad/sec

b

0.93×10−5rad/sec

c

0.72×10−3rad/sec

d

0.58×10−3rad/sec

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

g1=g−ω2Rcos2θ ⇒2g3=g−ω2R ⇒ω2R=g−2g3=3g−2g3 ⇒ω2R=g3 ⇒ω=g3R ⇒ω=103×6400×103 ⇒ω=180×103=0.72×10−3rad/sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
If the earth has no rotational motion, the weight of a person on the equator is W.Determine the speed with which the earth would have to rotate about its axis so that the Person at the equator will weight is   23W . [Radius of earth =6400 km and g=10m / s2]