If the electric potential at a distance of 10 cm from a point charge is -2 volt, intensity of electric field at that point is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 V/m directed away from the charge
b
200 V/m directed towards the charge
c
20 V/m directed towards the charge
d
200 V/m directed away from the charge
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a point charge, V=14π∈o.Qrand E=14π∈o.Qr2∴E→=Vr=20.1V/m=20 V/mSince the potential is negative, the charge must be negative and hence the field is directed towards the charge.