If 5% of the energy supplied to a bulb is irradiated as visible light, how many quanta are emitted per second by a 100 W lamp? Assume wavelength of visible light as 5.6x 10-5 cm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.4×1019
b
3×103
c
1.4×10−19
d
3×104
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy radiated as visible light ,is 5100×100=5Js−1Let n be the number of photons emitted per second. Then, nhcλ=5∴ n=5λhc=5×5.6×10−76.62×10−343×108=1.4×1019