If 5% of the energy supplied to a bulb is radiated as visible light, how many quanta are emitted per second by a 100 W lamp? Assume wave length of visible light as 5.6 × 10−5 cm?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.4 × 1019
b
2 × 1014
c
1.32 × 1016
d
4.2 × 1015
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hν=hcλ=124205600ev=3.5485×10−19 Joule∴Number of photons emitted=100×0.053.5485×10−19=1.4×10−19