If in an experiment for determination of velocity of sound by resonance tube method using a tuning fork of 512 Hz, first resonance was observed at 30.7 cm and second was obtained at 63.2 cm, then maximum possible error in velocity of sound is (consider actual speed of sound in air is 332 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
204 cm/sec
b
110 cm/sec
c
58 cm/sec
d
80 cm/sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using λ=2(l2−l1)⇒v=2n(l2−l1)⇒2×512(63.2−30.7)=33280cm/sActual speed of sound ⇒2×512(63.2−30.7)=33280cm/sHence error =33280−33200=80cm/s